sink 400276 640

Drodzy Słuchacze!

w związku z nasilającymi się informacjami dotyczącymi pojawienia się koronawirusa SARS-Cov-2 w Polsce bardzo prosimy o podjęcie środków ostrożności. 

Osoby, u których występują objawy grypopodobne nie powinny przychodzić na wykłady oraz zajęcia.

Osoby, które przebywały za granicą, również powinny na okres 2 tygodni od powrotu powstrzymać się od uczestnictwa w zajęciach. Pamiętajmy, że wirus może rozwijać się około 14 dni, a u cześć osób nie zauważymy objawów mimo to będą mogły one zakażać inne osoby. 

Po przyjściu na wykład lub zajęcia pamiętajmy o odwiedzeniu łazienki i umyciu rąk ciepłą wodą z mydłem. Mydło i ciepła woda (min. 40 st. C) są wystarczającym środkiem do zniszczenia wirusa. Jeżeli wiemy, że nie będziemy mieli dostępu do wody i mydła, możemy zaopatrzyć się w żele i płyny dezynfekujące dostępne w aptekach i drogeriach. 

Zrezygnujmy z podawania ręki na przywitanie, uścisków i pocałunków. 

Przy kichaniu/ kaszlu zakrywajmy twarz chusteczką higieniczną, opcjonalnie szalikiem lub rękawem. Jeśli zakrywamy twarz rękoma, niezwłocznie je umyjmy wodą z mydłem. Używajmy tylko jednorazowych chusteczek do nosa, po użyciu zawsze wyrzucajmy je do kosza na śmieci. 

Starajmy się nie przebywać w otoczeniu osób wyglądających na przeziębione (np. na przystanku stajemy w odległości 2 m od osoby kaszlącej, kichającej). 

Jeżeli to możliwe unikajmy środków masowego transportu. 

 

Kilka informacji o koronawirusie:

Ciężki przebieg choroby występuje u 15-20% zakażonych. U części osób choroba może przechodzić bezobjawowo. 

Stosując maseczki ochronne należy pamiętać, że są one skuteczne jedynie przy krótkotrwałym i jednorazowym użyciu np. zakładamy maseczkę jadąc w autobusie, po wyjściu z autobusu ją zdejmujemy i wyrzucamy do właściwego kosza na odpady. Kilkukrotne użycie maseczki może zwiększyć ryzyko zakażenia. 

Co powinno nas zaniepokoić:

- temperatura ciała powyżej 38 st. C

- kaszel, kichanie

- zaczerwienione oczy

- duszności

- bóle mięśni

jeśli występują u nas te objawy w pierwszej kolejności TELEFONICZNIE skontaktujmy się z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej (lekarzem rodzinnym), gdzie lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje o dalszej drodze postępowania.